Jak zostać cenionym ekspertem w 6 krokach?

Bycie intelektualnym liderem wbrew pozorem nie wymaga posiadania najlepszej i najaktualniejszej wiedzy (choć oczywiście posiadanie jej nie zaszkodzi). Najważniejsze jest, by mówić o przedmiocie swojej ekspertyzy przekonująco. Prawdziwy ekspert posiada realny wpływ na ludzi i kierunki rozwoju swojej branży. Wpływ ten jednak zawsze zaczyna się od tego, jak odbierają go inni.

Zdobycie reputacji eksperta nie jest łatwym zadaniem, ale postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami znacząco zwiększysz swoje szanse.

1. Określ swoją niszę

Nikt nigdy nie został ekspertem od wszystkiego. Dlatego tak ważne jest, by zawęzić obszar swojej ekspertyzy i skupić się na wycinku, który jest ci najbliższy. Nie można być przekonującym ekspertem ds. zarządzania, ponieważ jedna osoba nie może poznać każdego aspektu tak szerokiego tematu. Określ niszę, którą chcesz i potrafisz się zajmować – może to zarządzanie sprzedażą, zasobami ludzkimi, albo analiza finansowa projektów?

2. Zacznij blogować

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery eksperta jest założenie bloga. Bez względu na to, czy zaczniesz pisać artykuły w ramach strony internetowej swojej firmy, czy stworzysz całkowicie nową witrynę, zdobędziesz w ten sposób platformę do wyrażania swoich myśli, zdobywania wpływu i renomy. Nie opuszczaj też żadnej okazji, by publikować artykuły związane z dziedziną twoich zainteresowań poza swoim blogiem.

3. Wykorzystaj moc mediów społecznościowych

W dzisiejszych czasach media społecznościowe są naturalnym i stosunkowo tanim sposobem dystrybucji treści. Jeśli chcesz, by twoje teksty trafiały do zainteresowanych, a twoje opinie stały się popularne, musisz zaprzyjaźnić się z social media. Zastanów się, na jakich portalach znajdziesz osoby zainteresowane twoimi wypowiedziami i załóż w nich konta. Dodaj przyciski udostępniania na swoim blogu i zachęcaj swoich czytelników do dzielenia się artykułami, które im się spodobały.

4. Prowadź prelekcje i warsztaty

Jeśli to możliwe, zgłaszaj chęć wygłaszania prelekcji lub poprowadzenia warsztatów na imprezach branżowych, konferencjach i kongresach. Przygotuj krótkie, przydatne wykłady, zaprojektuj perfekcyjną prezentację i wzbudzaj zachwyt swoją wiedzą, precyzją myśli i urokiem osobistym. Obecność na spotkaniach branżowych wzmocni twoją pozycję wśród profesjonalistów oraz pozwoli na zdobycie nowych, cennych znajomości.

5. Oferuj współpracę mediom

Jako ekspert najlepiej wiesz, kiedy w twojej niszy dzieje się coś wyjątkowo ciekawego. Nie wahaj się kontaktować z redakcjami mediów (tak tradycyjnych, jak i elektronicznych), zwracając im uwagę na atrakcyjne wydarzenia lub trendy. Podrzucaj tematy dziennikarzom poznanym na konferencjach. Dzięki temu, gdy dana redakcja będzie potrzebowała wypowiedzi dotyczącej twojej niszy, będą pamiętali, by zadzwonić właśnie do ciebie.

6. Pozostań sobą

Prawdziwy lider nie musi mówić o sobie, że jest liderem. Bądź uprzejmy i uczciwy, nie kopiuj stylu konkurencji, a kiedy korzystasz z czyjejś pracy, nie zapomnij o tym wspomnieć. Nie przechwalaj się. Nie wstydź się, gdy chwalą cię inni. Inspiruj nie tylko swoją wiedzą, ale również postawą.

Uwierz w siebie, określ swoje cele i zaplanuj swoją drogę. Powodzenia! 

Jeśli chcesz jeszcze więcej darmowej wiedzy na marketingowe tematy,

koniecznie zostaw swój adres email abyśmy mogli wysłać Ci co miesiąc najważniejsze wskazówki. 

    • Share post

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *