PR na własną rękę, czyli jak odnieść sukces?

Cięcia budżetowe w firmach sprawiają, że czasem rezygnują one z zatrudnienia profesjonalnej agencji PR. Jednakże brak działań z zakresu public relations może się odbić na firmie w bardzo niekorzystny sposób.Można temu zaradzić i samodzielnie podjąć się takich działań, ale trzeba mieć na uwadze wystrzeganie się zasadniczych błędów.

  1. Co za dużo, to niezdrowo

Pisanie dziesiątek informacji prasowych i wysyłanie ich do każdego dziennikarza to nie jest dobry pomysł. Lepiej skupić się na jednym lub dwóch tematach i całkowicie nad nimi zapanować, niż w ferworze działań stracić rachubę ile się właściwie pisało i po co.

  1. Brak planowania

Działanie na oślep nie sprawdza się w żadnej dziedzinie ludzkiego życia. Podejmowanie się jakichkolwiek działań związanych z PR wymaga określonej strategii oraz odpowiedniego planowania. Konieczne jest nakreślenie planu, wszystkich możliwości, jakie można wykorzystać, przygotowanie się na różne ewentualności. To wymaga czasu, ale pozwala działać w sposób usystematyzowany i jednocześnie ograniczyć do minimum ewentualne błędy.

  1. Ignorowanie social media

Telewizja i prasa to potężni gracze, których zaangażować można w public relations i które PR komentują. Jednakże na tym opcje się nie kończą. W dzisiejszych czasach niewyobrażalna siła tkwi również w Internecie. Popularni blogerzy stali się jakoby kreatorami trendów. Ich opinie potrafią wynosić marki na panteon sławy lub grzebać je w piaskach zapomnienia. Nie bagatelizuj tego, bo utrzymywanie dobrych relacji z blogerami i administratorami popularnych serwisów może Ci bardzo pomóc.

  1. Niewczuwanie się w rolę dziennikarzy

Dziennikarze to łowcy hitów. Jeżeli chcesz to nich dotrzeć, musisz myśleć tak jak oni. Pobudzić swoją kreatywność, szukać nowych rozwiązań, ciekawych tematów i niekonwencjonalnych sposobów. Przyjęcie pozycji reportera pozwoli Ci się wczuć w temat i ocenić go pod kątem atrakcyjności. Zapomnij na chwilę o stanowisku, jakie zajmujesz, pomyśl, co byłoby dla Ciebie prawdziwym hitem, jeżeli byłbyś reporterem i takiej właśnie treści dostarcz.

  1. Zaniedbywanie działań PR

Problem ten wymieniony zostaje jako ostatni, ale tak naprawdę jest kluczowy. Niestety brak efektów spowodowany jest przede wszystkim brakiem jakichkolwiek działań albo niesystematycznym działaniem. Nie odkładaj na później tego, co może Ci przynieść sukces, konkurencja nie śpi, ona ciągle pracuje, a jeżeli Ty nie dotrzymasz im kroku, zostaniesz na szarym końcu.

Można samodzielnie podejmować się działań PR, ale ważne jest w nich nie tylko to, co robimy, ale też czego nie robimy. Te 5 podstawowych błędów powinieneś zapamiętać raz na zawsze w imię zasady głoszonej przez Napoleona, że: „Na wojnie ten zwycięża, kto najmniej błędów popełnia”.

 

 

Jeśli chcesz jeszcze więcej darmowej wiedzy na marketingowe tematy,

koniecznie zostaw swój adres email abyśmy mogli wysłać Ci co miesiąc najważniejsze wskazówki. 

    • Share post